SDCL1V4030-100M-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
SDCL1V4030-100M-R
Description:
IND 10 UH 2.2A SMT
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Current - Saturation (Isat) :
2.2A
Current Rating (Amps) :
1.5 A
DC Resistance (DCR) :
138mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
Semi-Shielded
Size / Dimension :
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%