IMC0805ER1R2J01
Part Number:
IMC0805ER1R2J01
Description:
FIXED IND 1.2UH 150MA 2.6OHM SMD
Current Rating (Amps) :
150 mA
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Height - Seated (Max) :
0.055" (1.40mm)
Inductance :
1.2 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Q @ Freq :
15 @ 7.96MHz
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance :
±5%