IMC0805ER2N7S01
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
IMC0805ER2N7S01
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 2.7NH 800MA 80MOHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
800 mA
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Height - Seated (Max) :
0.055" (1.40mm)
Inductance :
2.7 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
35 @ 1GHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Supplier Device Package :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±0.3nH