IMC1008ER15NJ
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
IMC1008ER15NJ
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 15NH 1A 80 MOHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1 A
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
2.7GHz
Height - Seated (Max) :
0.075" (1.90mm)
Inductance :
15 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
60 @ 500MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Supplier Device Package :
1008 (2520 Metric)
Tolerance :
±5%