SDCL1V2010-100M-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
SDCL1V2010-100M-R
Category:
Fixed Inductors
Description:
IND 10 UH 0.60A SMT
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
600mA
Current Rating (Amps) :
500 mA
DC Resistance (DCR) :
810mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.041" (1.05mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Semi-Shielded
Size / Dimension :
0.083" L x 0.067" W (2.10mm x 1.70mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%