IRF36ER470K
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
IRF36ER470K
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 47UH 340MA 1.22 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
340 mA
DC Resistance (DCR) :
1.22Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
6.3MHz
Height - Seated (Max) :
Inductance :
47 µH
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Q @ Freq :
45 @ 2.52MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%