WCL2520-2R2-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
WCL2520-2R2-R
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 2.2UH 315MA 1.3OHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
315 mA
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
12 @ 7.96MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Supplier Device Package :
1008
Tolerance :
±5%