ILSB1206ER1R2K
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
ILSB1206ER1R2K
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1.2UH 100MA 500MOHM SM
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
100 mA
DC Resistance (DCR) :
500mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Height - Seated (Max) :
0.055" (1.40mm)
Inductance :
1.2 µH
Inductance Frequency - Test :
10 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
45 @ 10MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
1206
Tolerance :
±10%