SDCH1V5040-1R0N-R
Part Number:
SDCH1V5040-1R0N-R
Description:
IND 1.0 UH 8.00A SMT
Current - Saturation (Isat) :
8A
Current Rating (Amps) :
4.7 A
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.161" (4.10mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%