ILSB0603ER1R2K
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
ILSB0603ER1R2K
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1.2UH 25MA 800MOHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
25 mA
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
74MHz
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
1.2 µH
Inductance Frequency - Test :
10 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
35 @ 10MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±10%