HFI-160808-18NJ
Manufacturer:
Jaro Components Inc.
Part Number:
HFI-160808-18NJ
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 18NH 600MA 450 MOHM
Manufacturer :
Jaro Components Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
600 mA
DC Resistance (DCR) :
450mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
2GHz
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Inductance :
18 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Q @ Freq :
12 @ 100MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±5%