AIMC-0402-10NJ-T
Part Number:
AIMC-0402-10NJ-T
Description:
FIXED IND 10NH 300MA 420MOHM SMD
Current Rating (Amps) :
300 mA
DC Resistance (DCR) :
420mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
3.2GHz
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Inductance :
10 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±5%