ATFC-0402-2N9B-T
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
ATFC-0402-2N9B-T
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 2.9NH 380MA 450MOHM SM
Manufacturer :
Abracon
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
380 mA
DC Resistance (DCR) :
450mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Height - Seated (Max) :
0.015" (0.37mm)
Inductance :
2.9 nH
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-45°C ~ 85°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.1nH