IHDM1008BCEV2R2M20
Part Number:
IHDM1008BCEV2R2M20
Description:
HIGH CURRENT THROUGH-HOLE INDUCT
In Stock:
134
Current - Saturation (Isat) :
204A
Current Rating (Amps) :
63 A
DC Resistance (DCR) :
0.7mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
69MHz
Height - Seated (Max) :
0.896" (22.75mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 180°C
Package / Case :
Vertical, 2 PC Pin
Size / Dimension :
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Supplier Device Package :
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance :
±20%