IHDM1008BCEV1R3M20
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
IHDM1008BCEV1R3M20
Category:
Fixed Inductors
Description:
HIGH CURRENT THROUGH-HOLE INDUCT
In Stock:
123
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
259A
Current Rating (Amps) :
84 A
DC Resistance (DCR) :
0.48mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
95MHz
Height - Seated (Max) :
0.896" (22.75mm)
Inductance :
1.3 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 180°C
Package / Case :
Vertical, 2 PC Pin
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
1.005" L x 0.816" W (25.53mm x 20.73mm)
Supplier Device Package :
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance :
±20%