IHLE5050FHER101M5A
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
IHLE5050FHER101M5A
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 100UH 3.1A 205MOHM SMD
In Stock:
539
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
4.3A
Current Rating (Amps) :
3.1 A
DC Resistance (DCR) :
205mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
2.8MHz
Height - Seated (Max) :
0.268" (6.80mm)
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.550" L x 0.535" W (13.97mm x 13.59mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%