IHLE5050FHER2R2M5A
Manufacturer:
Vishay / Dale
Part Number:
IHLE5050FHER2R2M5A
Category:
Fixed Inductors
Description:
IHLE-5050FH-5A 2.2 20% ER E3
Manufacturer :
Vishay / Dale
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
21.5A
Current Rating (Amps) :
25.5 A
DC Resistance (DCR) :
3.67mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
23.3MHz
Height - Seated (Max) :
0.268" (6.80mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Metal Composite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.550" L x 0.535" W (13.97mm x 13.59mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%