AIAP-02-680K
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
AIAP-02-680K
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 68UH 1.5A 142 MOHM TH
Manufacturer :
Abracon
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
DC Resistance (DCR) :
142mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
Inductance :
68 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.252" Dia x 0.551" L (6.40mm x 14.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%