AMSLA-1070-150NM-T
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
AMSLA-1070-150NM-T
Category:
Fixed Inductors
Description:
IND 0.15UH 70A 0.41M
Manufacturer :
Abracon
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
70A
Current Rating (Amps) :
70 A
DC Resistance (DCR) :
0.41mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Inductance :
150 nH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Manganese Zinc Ferrite (MnZn)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.409" L x 0.315" W (10.40mm x 8.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%