AMSLA-1070-215NK-T
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
AMSLA-1070-215NK-T
Category:
Fixed Inductors
Description:
IND 0.215UH 44A 0.29M
Manufacturer :
Abracon
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
44A
Current Rating (Amps) :
61 A
DC Resistance (DCR) :
0.29mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.299" (7.60mm)
Inductance :
215 nH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Manganese Zinc Ferrite (MnZn)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.409" L x 0.315" W (10.40mm x 8.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%