ASPI-0315FS-1R0N-T2
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
ASPI-0315FS-1R0N-T2
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1UH 2.3A 28 MOHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.32A
Current Rating (Amps) :
2.35 A
DC Resistance (DCR) :
39mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 120°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%