EXLA1V0402-1R0-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
EXLA1V0402-1R0-R
Category:
Fixed Inductors
Description:
IND MOLDED SHLD 1.0UH 8.0A
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
8A
Current Rating (Amps) :
11 A
DC Resistance (DCR) :
11.7mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Alloy Powder
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.173" L x 0.173" W (4.40mm x 4.40mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%