WCLA2520V1-3R3-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
WCLA2520V1-3R3-R
Category:
Fixed Inductors
Description:
CHIP IND 3.3UH 0.715A SMT 2 PAD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
715 mA
DC Resistance (DCR) :
260mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
48MHz
Height - Seated (Max) :
0.083" (2.10mm)
Inductance :
3.3 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
12 @ 7.96MHz
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.115" L x 0.098" W (2.92mm x 2.50mm)
Supplier Device Package :
1008
Tolerance :
±10%