AIMC-0402HQ-2N4B-T
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
AIMC-0402HQ-2N4B-T
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 2.4NH 0.8A 70 MOHM
Manufacturer :
Abracon
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
800 mA
DC Resistance (DCR) :
70mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Inductance :
2.4 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Supplier Device Package :
0402
Tolerance :
±0.1nH