AIMC-0402HQ-2N7B-T
Part Number:
AIMC-0402HQ-2N7B-T
Description:
FIXED IND 2.7NH 0.7A 90 MOHM
Current Rating (Amps) :
700 mA
DC Resistance (DCR) :
90mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Inductance :
2.7 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Q @ Freq :
20 @ 250MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Supplier Device Package :
0402
Tolerance :
±0.1nH