PG0083.182NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Part Number:
PG0083.182NL
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1.8UH 8A 16 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
13A
Current Rating (Amps) :
8 A
DC Resistance (DCR) :
16mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Inductance :
1.8 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 95°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±25%