PG0871.222NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Part Number:
PG0871.222NL
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 2.2UH 9.5A 7.6MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
12A
Current Rating (Amps) :
9.5 A
DC Resistance (DCR) :
7.6mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.252" (6.40mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.299" L x 0.291" W (7.60mm x 7.40mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%