PF0560.223NL
Manufacturer:
Pulse Electronics
Part Number:
PF0560.223NL
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 22UH 2.5A 73 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.9A
Current Rating (Amps) :
2.5 A
DC Resistance (DCR) :
73mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Inductance :
22 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.409" L x 0.406" W (10.40mm x 10.30mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%