PF0601.153NL
Part Number:
PF0601.153NL
Description:
FIXED IND 15UH 900MA 155MOHM SMD
Current - Saturation (Isat) :
900mA
Current Rating (Amps) :
900 mA
DC Resistance (DCR) :
155mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
26MHz
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductance :
15 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C
Size / Dimension :
0.272" L x 0.256" W (6.90mm x 6.50mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%