PB2020.153NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Part Number:
PB2020.153NLT
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 15UH 9.7A 13 MOHM SMD
In Stock:
505
Manufacturer :
Pulse Electronics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
18A
Current Rating (Amps) :
9.7 A
DC Resistance (DCR) :
13mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.400" (10.16mm)
Inductance :
15 µH
Inductance Frequency - Test :
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.940" L x 0.820" W (23.87mm x 20.83mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%