PM2203.472NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Part Number:
PM2203.472NLT
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 4.7UH 5.9A 36.3MOHM SM
Manufacturer :
Pulse Electronics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
8.2A
Current Rating (Amps) :
5.9 A
DC Resistance (DCR) :
36.3mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.122" (3.10mm)
Inductance :
4.7 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Supplier Device Package :
SMD
Tolerance :
±20%