P1167.273NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Part Number:
P1167.273NLT
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 27UH 1.2A 130 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.2A
Current Rating (Amps) :
1.2 A
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Height - Seated (Max) :
0.177" (4.50mm)
Inductance :
27 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 130°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%