B82144B2274J000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B82144B2274J000
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 270UH 800MA 1.2 OHM TH
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
580mA
Current Rating (Amps) :
800 mA
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
3.2MHz
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Inductance :
270 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Product Status :
Active
Q @ Freq :
40 @ 79.6kHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.256" Dia (6.50mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%