NRS6020T6R8NMGJV
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
NRS6020T6R8NMGJV
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.8A 102MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2A
Current Rating (Amps) :
1.8 A
DC Resistance (DCR) :
102mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
6.8 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Not For New Designs
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%