MDKK1616T100MM
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
MDKK1616T100MM
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 10UH 450MA 1.12OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
800mA
Current Rating (Amps) :
450 mA
DC Resistance (DCR) :
1.12Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Not For New Designs
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.065" L x 0.065" W (1.64mm x 1.64mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%