MBKK1608HR24N
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
MBKK1608HR24N
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 240NH 2.3A 50 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.65A
Current Rating (Amps) :
2.3 A
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Inductance :
240 nH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±30%