BRL2518T3R3M
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
BRL2518T3R3M
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 3.3UH 580MA 390MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
800mA
Current Rating (Amps) :
580 mA
DC Resistance (DCR) :
390mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
70MHz
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Inductance :
3.3 µH
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Supplier Device Package :
1007 (2518 Metric)
Tolerance :
±20%