BRC2016T1R0M
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
BRC2016T1R0M
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1UH 1.1A 110.5MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.35A
Current Rating (Amps) :
1.1 A
DC Resistance (DCR) :
110.5mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
450MHz
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Supplier Device Package :
0806 (2016 Metric)
Tolerance :
±20%