AISC-0402-5N6G-T
Manufacturer:
Abracon
Part Number:
AISC-0402-5N6G-T
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 5.6NH 760MA 83MOHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
760 mA
DC Resistance (DCR) :
83mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
5.8GHz
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.66mm)
Inductance :
5.6 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
23 @ 250MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±2%