BRC2518T2R2M
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
BRC2518T2R2M
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 2.2UH 1A 156 MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.8A
Current Rating (Amps) :
1 A
DC Resistance (DCR) :
156mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
2.2 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Supplier Device Package :
1007 (2518 Metric)
Tolerance :
±20%