0402HS-560EJTS
Manufacturer:
Delta Electronics
Part Number:
0402HS-560EJTS
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 56NH 100MA 970MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
100 mA
DC Resistance (DCR) :
970mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
1.76GHz
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Inductance :
56 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Supplier Device Package :
0402
Tolerance :
±5%