LB2518T101K
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
LB2518T101K
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 100UH 60MA 2.1 OHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
60 mA
DC Resistance (DCR) :
2.1Ohm
Features :
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Inductance :
100 µH
Inductance Frequency - Test :
796 kHz
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
1007 (2518 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.071" W (2.50mm x 1.80mm)
Supplier Device Package :
1007 (2518 Metric)
Tolerance :
±10%