EST1060T4R7NDGA
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
EST1060T4R7NDGA
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 4.7UH 5.5A 14MOHM SMD
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
5.8A
Current Rating (Amps) :
5.5 A
DC Resistance (DCR) :
14mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
32MHz
Height - Seated (Max) :
0.248" (6.30mm)
Inductance :
4.7 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Not For New Designs
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±30%