HCMA0503-3R3-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
HCMA0503-3R3-R
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 3.3UH 5.5A 40.4MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
6A
Current Rating (Amps) :
5.5 A
DC Resistance (DCR) :
40.4mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductance :
3.3 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%