EXL1V0605-4R7-R
Manufacturer:
Eaton-Electronics Division
Part Number:
EXL1V0605-4R7-R
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 4.7UH 8.5A 18.4MOHM SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
8.4A
Current Rating (Amps) :
8.5 A
DC Resistance (DCR) :
18.4mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Height - Seated (Max) :
0.197" (5.00mm)
Inductance :
4.7 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Iron Powder
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%