MCEK1210T1R5MHN
Manufacturer:
TAIYO YUDEN
Part Number:
MCEK1210T1R5MHN
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 1.5UH 900MA 240MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.2A
Current Rating (Amps) :
900 mA
DC Resistance (DCR) :
240mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.020" (0.50mm)
Inductance :
1.5 µH
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Material - Core :
Metal
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0504 (1210 Metric)
Product Status :
Not For New Designs
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.049" L x 0.041" W (1.25mm x 1.05mm)
Supplier Device Package :
0504
Tolerance :
±20%