MHQ1005P68NJT000
Part Number:
MHQ1005P68NJT000
Description:
FIXED IND 68NH 160MA 2 OHM SMD
Current Rating (Amps) :
160 mA
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
1.1GHz
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Inductance :
68 nH
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Q @ Freq :
22 @ 250MHz
Size / Dimension :
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±5%