MHQ0603P2N3BT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
MHQ0603P2N3BT000
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 2.3NH 700MA 150MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
700 mA
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
10GHz
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Inductance :
2.3 nH
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Material - Core :
Ceramic, Non-Magnetic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
16 @ 500MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Supplier Device Package :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±0.1nH