MLF1608DR12KTA00
Manufacturer:
TDK Corporation
Part Number:
MLF1608DR12KTA00
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 120NH 200MA 400MOHM SM
Manufacturer :
TDK Corporation
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
200 mA
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
400MHz
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Inductance :
120 nH
Inductance Frequency - Test :
25 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
15 @ 25MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±10%