ETQ-P3M6R8KVP
Part Number:
ETQ-P3M6R8KVP
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.5A 72.27 MOHM
Current - Saturation (Isat) :
6.1A
Current Rating (Amps) :
3.5 A
DC Resistance (DCR) :
72.27mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Inductance :
6.8 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.217" L x 0.197" W (5.50mm x 5.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%